Lekkie życie Barnaby’ego Brocketa

Z tej książki być może dowiesz się, czy jedzenie pianek (lub ptasiego mleczka) na śniadanie, obiad i kolację zapewni Ci lekkie życie.

Na pewno znajdziesz odpowiedź, czy tytułowy bohater miał faktycznie lekkie życie i zrozumiesz, co to ironia (nie sprawdzaj teraz, najpierw przeczytaj książkę, zorientujesz się już po pierwszym rozdziale, a może nawet wcześniej).

Jak opracować lekturę w dzienniku?

Prowadzenie dziennika (oprócz tego, że może być przyjemne, naprawdę!) jest:

 1. nauką pracy z tekstem (każda czytana przez Ciebie książka jest jakimś tekstem);
 2. to zapiski badacza literatury (tak, mówię o Tobie! Jesteś badaczem literatury!), notatki z czytania, czyli notatki z podróży (bo czytanie to podróżowanie, co zostało baśniowo udowodnione  w ,,Niekończącej się historii”).

W związku z tym zostawiam Ci kompletnie wolną rękę 😀

zebra.jpg

(Na zdjęciu ręka wolna niczym zebra na sawannie).

Opracuj książkę po swojemu. Zastanów się, jakie kompetencje ma taki badacz literatury (w jaki sposób będzie badał tekst, co konkretnie bada, nad czym może się zastanawiać). Możesz robić, co chcesz (pisać, rymować, tworzyć rebusy, krzyżówki, rysować komiksy – to tylko przykłady!), ale:

 • zwróć uwagę na problemy poruszone w tej powieści. O czym jest ta historia?
 • chciałabym się dowiedzieć, co było dla Ciebie ważne, co Cię wzruszyło, co zezłościło, co znudziło, co zachwyciło?

Dodatkowo proszę o przepis na lekką wiosenną sałatkę a’la Barnaby Brocket, która dodaje skrzydeł. (Pamiętaj, że przepis wymaga odpowiedniego zapisu, przykładowy przepis znajdziesz na przykład tu: http://www.jadlonomia.com/przepisy/salatka-z-bobu-i-truskawek/ ).

UWAGA!

Ważna informacja: zależy mi na tym, żebyś przeczytał/a ,,Lekkie życie Barnaby’ego Brocketa”, ponieważ uważam, że to jest niezwykle śmieszna a jednocześnie bardzo mądra książka, którą każdy powinien przeczytać (dorośli też!). Czytanie jej sprawiło mi ogromną przyjemność i jestem szalenie ciekawa, czy tak będzie w Twoim przypadku. Baaaaaaaaardzo chciałabym z Tobą porozmawiać o tej lekturze!

Jeśli nie chcesz jej czytać (albo nie możesz jej nigdzie wypożyczyć), możesz wybrać inną, dowolną pozycję ze szkolnej biblioteczki, konsultując ze mną wybór. Warunek: to musi być książka dla Ciebie zupełnie nowa. Należy ją opracować, wypracowując własne standardy.

Jeśli jednak chcesz zapolować na ,,Lekkie życie Barnaby’ego Brocketa” w warszawskich bibliotekach, skorzystaj z katalogów online. Sprawdź przez internet, gdzie można dostać lekturę, na przykład korzystając ze strony:

http://wodnik.biblpubl.waw.pl/V?RN=239571632

Kończę moim ulubionym programem kulinarnym i oryginalnym przepisem na mus czekoladowy (to jest taki rodzaj sałatki z czekolady). Dobrej pracy!

8 Comments

  1. Podobało Ci się wtedy? Ciekawe, czy by Ci się spodobało teraz? Można przeprowadzić ciekawy eksperyment: czy kiedy coś nam się raz spodoba, czy będzie się podobało za trzy lata, a za sześć? Za dwanaście lat?

   🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s